Emlak Yatırım Uzmanı

Kadir Özel - Arsa, Tarla, Bağ, Bahçe, Zeytinlik, Tarım Arazisi

Mimar Çiğdem Yazıcı’dan Dekorasyon Tüyoları

Kış gelince doğadan kopup, evlere kapanmak hepimizi hüzünlendirir. Ancak bu yıl, bu hüznü daha da derin hissedeceğiz. Koronavirüs salgınında ikinci dalga endişesi, kendimizin ve ailemizin sağlığını korumak için, bizleri evde daha fazla vakit geçirmeye ve adeta gönüllü karantinaya zorluyor.

Gönüllü karantina, sosyal ve dışa dönük bireyler için zorlayıcı olsa da, evlerinde canlı bir yaşam enerjisiyle tasarlanan bahçesi olanlar için bu kış yine keyifli bir sezon olmaya aday görünüyor. Bir zamanlar yalnızca büyük konaklarda ya da köşklerde görmeye alışkın olduğumuz kış bahçeleri giderek yaygınlaşıyor. Pek çok kişi kendi balkon ya da terasını, bahçede ayırdığı küçük bir alanı, bahçeye dönüştürerek kışın da bahçe keyfini sürdürüyor. Isıtma ve soğutma tesisatına sahip olan ve dinlenme amacı ile zaman geçirilebilen kış bahçeleri, kullanıcıya hava şartlarının uygun olmadığı dönemlerde de doğayı ve yeşili yakından hissedebilme imkânı tanıyor.

Günümüzde birçok değişik tasarımla karşımıza çıkan kış bahçelerinin, evlere metal ve cam düzeylerle bağlandığını belirten İç mimar Çiğdem Yazıcı, bu bahçelerin farklı bitkilere ev sahipliği yapan keyifli mekanlar olduğunu belirtiyor. Kış bahçelerinin evin mimari kimliğini tamamlaması gerektiğini de belirten Çiğdem Yazıcı, hayatı bu kış evine sığdıracak olanlara, bahçe keyfini doyasıya yaşayacakları dekorasyon tüyolarını da veriyor. İşte o tüyolar: İç mekan mobilyaları bahçelere çıktı.

 İç tasarımda kullandığımız ahşap, hasır gibi malzemelerden yapılmış sandalye, masa, sehpa gibi mobilyaları kış bahçelerinin de vazgeçilmezleri haline geldi. · Daha fazla vakit geçirme ihtiyacından dolayı, kış bahçenizde açık mutfak oluşturmayı ihmal etmeyin. Böylece ikindi çayları, kahvaltılar daha da keyifli olabilir. · Bahçelerimizi canlı tutmak için aklımızda yer eden ilk renk olarak yeşili bol bol görmek isteriz. Buna bağlı olarak her mevsim yaşayan bitkileri kullanmak, bu yeşil atmosfere katkı sağlar.

Ancak mevsimlik bitkileri kullanırken de dikkatli olmakta fayda var. Çünkü mevsimi geçtiğinde yenilenmeleri gerekecek. Bunun yerine bodur nandina, sarı taflan, phormium, lavanta veya defne gibi her mevsim yaşayan ama bahçenizi de renkli ve canlı gösterecek bitkileri/ağaçları tavsiye ederiz. · Kış bahçesinin konumuna dikkat. Gün ışığının alınması, rüzgarın yönü, bahçeye hakimiyet ve görüş açısı, mekana ulaştıracak yaya yolu vs. bunların hepsi önemli etkenlerdir.

Bu mekanlarda genelde malzeme olarak cam kullanılıyor fakat camın sıcak havalardaki sera etkisini, soğuk havalarda da sağlıklı şekilde iklimlendirme meselesini çözerek kullanmanızı tavsiye ederiz. · Çatılarda daha fazla ışık almak adına malzeme olarak cam kullanımı öncelikli düşünülüyor. Görselliği açısından da büyük bir hevesle cam çatı tercih eden ev sahiplerimiz; sonrasında zaman geçtikçe uçan minik dostlarımızın kirleriyle karşılaşıyor. Bu nedenle daha fazla ışık alma adına cam yerine açılıp kapanabilen modern çatı sistemlerini öneriyoruz. · Kış bahçeleri ısıtma sisteminde mümkünse yerden ısıtma sistemini tercih ediyoruz.

Daha sonrasında klimalar ve görüntü sebebiyle şömineler yine tercihlerimizde ilk sıralarda yer alıyor. · Aydınlatma konusunda da gün ışığından verimli faydalanamayan mekanlarda ana aydınlatma ürünleri dışında spot veya mobilyalarda led ışıkları tercih ediyoruz. Ayrıca bu mekanlarda dekoratif olarak mekanın havasını değiştirecek ve loş ortam yaratacak lambaderler ve minik uzatmalı ampuller kullanım önerilerimiz arasında yer alıyor. Çiğdem Yazıcı kimdir? Kendi tasarımı ve aksesuarlarıyla evlerini ve işyerlerini güzelleştiren iç mimar Çiğdem Yazıcı, bugüne kadar anahtar teslim konut projeleri ve ticari birçok mekanın tasarım ve uygulamasına imza attı.

Ailece uzun yıllar sektöründe öncü olan Yalçınlar Fotoğrafçılık’ın Etiler’de bulunan ve merkez ofisinde fotoğraf ve baskı hizmetleri sunan Çiğdem Yazıcı, inşaatçı babasının işinden dolayı iç mimarlığa yöneldi. Lisans eğitimini iç mimarlık alanında gerçekleştiren Çiğdem Yazıcı tarafından kurulan Yasmina Interior Design, küçük ayrıntıların yarattığı mükemmelliği yaşamanız için, tasarım, iç mimarlık ve peyzaj disiplinlerindeki uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Çiğdem Yazıcı, evli ve iki kız çocuğu annesidir.

Post a Comment

You don't have permission to register